„Małe mieszkanie z klimatem”

Wracając po dłuższej przerwie do magazynów wnętrzarskich nie sposób nie zauważyć, że jednak coś się zmieniło w ostatnich latach. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują,  że w końcu do redaktorów tematycznych czasopism dotarło, że nie wszyscy mieszkają na stu i więcej metrach kwadratowych. Małe mieszkania prezentowane w poszczególnych tytułach faktycznie odpowiadają temu, co dla przeciętnego czytelnika oznacza małe mieszkanie (czyli lokal o powierzchni 40-60 mkw, w którym niekiedy mieszka pięcioosobowa rodzina). Czyli jest dobrze, szanse na znalezienie inspiracji wyraźnie rosną. A pretekstem do tych rozważań była zakupiona niedawno gazetka „Małe mieszkanie z klimatem„.

Co znajdziemy w środku? Jeśli chodzi o obraz całościowy to są to raczej wspomniane inspiracje niż konkretne porady. W magazynie otrzymujemy prezentację niemal dziesięciu mieszkań, łapiących się na metraż w okolicy 50 mkw, z których każde jest urządzone w zasadzie w innym stylu. Osobnych kilkanaście stron poświęcono kuchniom i łazienkom w małych wnętrzach. I faktycznie kuchnie te mają do 10 mkw., łazienki niekiedy nie przekraczają 5 metrów, ale przemyślana aranżacja pozwala wydobyć z nich maksimum.

male mieszkanie z klimatem

Jakie wnioski? Mając małe mieszkanie nie musimy skazywać się wyłącznie na jasne kolory ścian, podłóg czy sufitów. Genialnie wygląda zwłaszcza ściana w kolorze nieba o niebieskiej godzinie (sorry, fotograficzne skojarzenie jest) czyli naprawdę głębokiego błękitu, równie dobrze prezentują się ściany w mocnych kolorach, ale powiedzmy sobie szczerze, tutaj trzeba mieć albo niesamowite wyczucie, albo kontakt do zdolnego architekta/projektanta wnętrza. Odnotowano stare patenty, jak lustro na całą ścianę, które optycznie powiększa wnętrze. Przy małym mieszkaniu warto uderzać bezpośrednio do producentów po meble na wymiar, bo pozwoli to wykorzystać każdy (cenny) centymetr. Wnęki, występujące zwłaszcza w kamienicznych wnętrzach, to nie przekleństwo, a okazja do stworzenia półek na tzw „przydasie”. Potwierdza się też stara zasada, że cuda można zrobić z małym metrażem za pomocą dobrze dobranego oświetlenia.
Czego mi brakuje? Znów tradycyjnie, za biblioteczkę uznaje się w czasopismach dwie półki z książkami. A w małym mieszkaniu największym problemem niereformowalnego książkoholika jest niezmiennie to, gdzie i jak pomieścić kolejne paręset książek. Nic to, pokombinuję.

 

„Małe mieszkanie z klimatem”
Super Wiedza
TIME SA 2019
cena 14,99 zł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>