Przeciętne polskie mieszkanie ma 85 mkw?

Na blogasku może piszę mało (btw, są realne szanse, że coś się w tym temacie zmieni), ale hobby się nie zmieniło i wytrwale śledzę artykuły dotyczące szeroko rozumianego budownictwa i wnętrzarstwa. W miniony weekend gazeta.pl zamieściła klasyczną klikankę poświęconą średniej powierzchni mieszkań w Europie. Jeśli tak jak wyżej popisana kiedykolwiek zastanawialiście się, ile metrów kwadratowych ma przeciętne polskie mieszkanie, to wnioski płynące z tego materiału mogą być co najmniej zaskakujące.

Nie mam pojęcia, wedle jakiej metodologii przeprowadzano te badania i jakie nieruchomości brano pod uwagę. Obstawiam, że mamy do czynienia nie tylko z mieszkaniami w budynkach wielorodzinnych – co byłoby najsensowniejsze i najlogiczniejsze – ale do zestawienia załapały się również domy i różne fantazyjne pałacyki.

Według wspomnianego artykułu, przeciętne mieszkanie w Polsce liczy sobie niemal 85 metrów kwadratowych. Łapka w górę, kto z Was na takim metrażu mieszka? od razu powiem, że ja nie, podobnie jak znakomita większość rodziny, przyjaciół i znajomych. Nasze mieszkania zazwyczaj kwalifikują się do przedziału 40-60 metrów kwadratowych (powiedzmy sobie szczerze, skądś pomysł na tego bloga się wziął…) i zazwyczaj zlokalizowane są w blokach. A w blokach bywa różnie, ale wedle mojej najlepszej wiedzy, mieszkania o powierzchni 85 i więcej metrów kwadratowych trafiają się tam rzadko. W blokach wybudowanych za PRL standardowe mieszkania miewały od 2 do 4 pokoi, ale ich powierzchnia rzadko kiedy przekraczała 70 metrów. W blokach budowanych w najnowszych latach najwięcej lokali załapuje się na metraż, na jaki jest największy popyt, czyli 2-3 pokoje, 45-65 mkw. Coś na dobry początek dla pary z dzieckiem lub bez, co po kilku latach ewoluuje w mieszkanie dla rodziny 2+2, z trudem spełniając europejskie normy metrów kwadratowych na osobę.

Nie jest wielką tajemnicą, że takie mieszkania najłatwiej sprzedać lub wynająć. Bazując na własnych doświadczeniach, w moim bloku lokatorzy mają do wyboru dwa metraże, 30 mkw (pokój z aneksem kuchennym, sypialnia, łazienka) lub 50 mkw (kuchnia, dwa pokoje, łazienka). Nawet przy założeniu że zaszalejemy, kupimy dwa lokale i połączymy je ze sobą to dalej jesteśmy delikatnie pod polską średnią.

Ten trend widać również wśród ofert deweloperskich. Ułatwiając sobie życie, sprawdziłam, jak to wygląda w moim Wrocławiu. Ofert mieszkań powyżej 84 metrów kwadratowych jeden z czołowych serwisów ogłoszeniowych ma aktualnie 131, w tym 34 ogłoszenia sprzedaży mieszkań powyżej 100 mkw. Dla porównania, ofert mieszkań do 84 mkw są niemal 4 tysiące.

W lepszej sytuacji są mieszkańcy kamienic i oni faktycznie mogą się cieszyć lokalem, który zawyża średnią. Wprawdzie możemy teraz tylko pomarzyć o powierzchniach, jakie bywały w ofercie przed wojną, kiedy to mieszczanin z ambicjami mógł sobie wynająć osobne piętro w kamienicy, ciesząc się 250 mkw dla swojej dyspozycji, ale i tak mieszkanie w kamienicy bije na głowę mieszkanie w bloku. Pod względem powierzchni ma się rozumieć, bo pod innymi względami bywa już różnie.

A jak wygląda to na tle innych krajów unijnych? Najmniejszymi mieszkaniami dysponują w Rumunii, im wyliczono w rzeczonym artykule gazetowym 46,9 mkw i powiem szczerze, że na moje oko to tak mniej więcej wygląda polska mieszkaniowa średnia. Średnia blokowo-apartamentowo-kamieniczna, bez domów, domków i pałacyków. Litwa i Łotwa mają 68-69 metrowe mieszkania, pozostałe państwa Europy Środkowej i Wschodniej również trzymają się poniżej unijnej średniej (Bułgaria 76,6 mkw, Węgry 83,2 mkw, Czechy 84,6 i Słowacja 93,6 metra kwadratowego). Średnia dla UE wynosi 102, 3 metra, zawyżają ją m.in. Cypr 156,4 mkw przeciętnego mieszkania, Luksemburg 144,1 mkw, Dania 132 mkw i Belgia nieco ponad 127 mkw.

 

bloki wro

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>